FW-18-03-F-D-185-150
DigiKey Part Number
612-FW-18-03-F-D-185-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-18-03-F-D-185-150
Description
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Category
Length - Overall Pin
0.335" (8.509mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.150" (3.810mm)
Series
Length - Stack Height
0.185" (4.699mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
36
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)