Image for FW-14-04-G-D-275-075 is not available
FW-14-04-G-D-275-075
DigiKey Part Number
612-FW-14-04-G-D-275-075-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-14-04-G-D-275-075
Description
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Category
Length - Overall Pin
0.440" (11.176mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.075" (1.905mm)
Series
Length - Stack Height
0.275" (6.985mm)
Packaging
Tube
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
28
Termination
Solder
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.050" (1.27mm)