ERF5-050-05.0-L-DV-K-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ERF5-050-05.0-L-DV-K-TR |
Description | CONN SOCKET 100POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ERF5-050-05.0-L-DV-K-TR Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Samtec Inc. | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide, Pick and Place |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm) |
Connector Type Socket, Center Strip Contacts | Mated Stacking Heights 7mm, 9mm, 10mm |
Number of Positions 100 | Height Above Board 0.193" (4.90mm) |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Base Product Number |