ERCD-040-06.00-TEU-TED-1-D
DigiKey Part Number
612-ERCD-040-06.00-TEU-TED-1-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERCD-040-06.00-TEU-TED-1-D
Description
CBL ASSEM M-M 80POS 6" HDR
Detailed Description
80 Position Cable Assembly Rectangular Card Edge to Card Edge, Reversed 0.500' (152.40mm, 6.00")
EDA/CAD Models
ERCD-040-06.00-TEU-TED-1-D Models
Category
Pitch - Cable
0.016" (0.40mm)
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Connector Type
Card Edge to Card Edge, Reversed
Number of Positions
80
Pitch - Connector
0.031" (0.80mm)