ERCD-020-40.00-TEU-TED-1-B
DigiKey Part Number
612-ERCD-020-40.00-TEU-TED-1-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERCD-020-40.00-TEU-TED-1-B
Description
CBL ASSEM M-M 40POS 40" HDR
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Card Edge to Card Edge, Reversed 3.33' (1.02m)
EDA/CAD Models
ERCD-020-40.00-TEU-TED-1-B Models
Category
Pitch - Cable
0.016" (0.40mm)
Length
3.33' (1.02m)
Connector Type
Card Edge to Card Edge, Reversed
Number of Positions
40
Pitch - Connector
0.031" (0.80mm)