RC1005J222CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 272 951
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 40 114
Datasheet
Direct
YAGEO
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Similar
Similar
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
2.2 kOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC1005J222CS
DigiKey Part Number
1276-4384-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1005J222CS
Description
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
56 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC1005J222CS Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)