CL10B683KC8WPNC
DigiKey Part Number
1276-6682-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10B683KC8WPNC
Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R 0603
Detailed Description
0.068 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CL10B683KC8WPNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Open Mode
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)