CL05C101JB5NNND is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 53 247
Datasheet
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 474 850
Datasheet
Direct
TDK
Direct
Murata Electronics
Murata Electronics
Johanson Dielectrics Inc.
Taiyo Yuden
Vishay Vitramon
Upgrade
KEMET
Upgrade
KEMET
TDK
100 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
CL05C101JB5NNND
DigiKey Part Number
CL05C101JB5NNND-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05C101JB5NNND
Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL05C101JB5NNND Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)