CIGT1608R6EH1R0MNC
DigiKey Part Number
1276-6882-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIGT1608R6EH1R0MNC
Description
FIXED IND 1UH 1.7A 160 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Thin Film Inductor 1.7 A 160mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CIGT1608R6EH1R0MNC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Thin Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)