TS31-46-35-BK-B-260-RA-SMT-TR
TS31-46-35-BK-B-260-RA-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-TS31-46-35-BK-B-260-RA-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-TS31-46-35-BK-B-260-RA-SMT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-TS31-46-35-BK-B-260-RA-SMT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS31-46-35-BK-B-260-RA-SMT-TR
Description
4.6 X 1.8 MM, 1.2 MM ACTUATOR HE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Side Actuated Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS31-46-35-BK-B-260-RA-SMT-TR Models
Category
Actuator Length, Right Angle
2.10mm
Mfr
Actuator Orientation
Side Actuated
Series
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Digi-Reel®
Outline
4.60mm x 1.80mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
260gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Type
Rectangular Button
Switch Travel
0.20mm