TS11-674-43-BK-160-RA-D
DigiKey Part Number
2223-TS11-674-43-BK-160-RA-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS11-674-43-BK-160-RA-D
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Side Actuated Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS11-674-43-BK-160-RA-D Models
Category
Actuator Length, Right Angle
4.30mm
Mfr
Actuator Orientation
Side Actuated
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bag
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
160gf
Circuit
SPST-NO
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Switch Function
Off-Mom
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm