TS05-66-43-BK-260-SMT-67
DigiKey Part Number
2223-TS05-66-43-BK-260-SMT-67-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS05-66-43-BK-260-SMT-67
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS05-66-43-BK-260-SMT-67 Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
6.10mm x 6.10mm
Packaging
Bag
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
260gf
Circuit
SPST-NO
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Actuator Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Type
Standard
Switch Travel
0.25mm
Mounting Type
Mechanical Life
60,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
4.30mm