TB005-762-03BK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 1 784
Datasheet
Image for TB005-762-03BK is not available
TB005-762-03BK
DigiKey Part Number
2223-TB005-762-03BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB005-762-03BK
Description
I/C Rectangular
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.300" (7.62mm) Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bag
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
3
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Pitch
0.300" (7.62mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
30 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V