CMS0361KLX
CMS0361KLX
Understanding Audio Frequency Range in Audio Design
CMS0361KLX
DigiKey Part Number
102-1304-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMS0361KLX
Description
SPEAKER 8OHM 2W TOP PORT 82DB
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 2 W 184 Hz ~ 20 kHz Top Round, Square Frame
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMS0361KLX Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Rated
2 W
Series
Power - Max
4 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round, Square Frame
Technology
Magnetic
Material - Cone
Paper
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
184 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Eyelet(s)
Frequency - Self Resonant
230Hz
Size / Dimension
1.421" L x 1.421" W (36.10mm x 36.10mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Efficiency - dBA
82.00
Base Product Number
Efficiency - Testing
1W/500mm