400LLE2.2MEFCTA8X11.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 1 037
Datasheet
2.2 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C
400LLE2.2MEFCTA8X11.5
DigiKey Part Number
400LLE2.2MEFCTA8X11.5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400LLE2.2MEFCTA8X11.5
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
400LLE2.2MEFCTA8X11.5 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C