400BXC2.2MEFC8X11.5
DigiKey Part Number
1189-2280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400BXC2.2MEFC8X11.5
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
400BXC2.2MEFC8X11.5 Models
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
19 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
95 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C