350PX4.7MEFC8X11.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 3 068
Datasheet
Direct
Chemi-Con
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Nichicon
Nichicon
In Stock: 970
In Stock: 186
4.7 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
350PX4.7MEFC8X11.5
DigiKey Part Number
350PX4.7MEFC8X11.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
350PX4.7MEFC8X11.5
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
350PX4.7MEFC8X11.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
45 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
45 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C