100YXM3R3MEFR5X11
DigiKey Part Number
1189-100YXM3R3MEFR5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100YXM3R3MEFR5X11
Description
CAP ALUM 100V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
25.2 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
60 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C