RV2C010UNT2L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RV2C010UNT2L |
Description | MOSFET N-CH 20V 1A DFN1006-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 20 V 1A (Ta) 400mW (Ta) Surface Mount VML1006 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RV2C010UNT2L Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 1mA |
Mfr | Vgs (Max) ±8V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 40 pF @ 10 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 400mW (Ta) |
FET Type | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V | Supplier Device Package VML1006 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.2V, 4.5V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 470mOhm @ 500mA, 4.5V |