RFNL20TJ6SGC9
DigiKey Part Number
RFNL20TJ6SGC9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFNL20TJ6SGC9
Description
DIODE STD 600V 20A TO220ACFP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 20A Through Hole TO-220ACFP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RFNL20TJ6SGC9 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
180 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220ACFP
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 20 A