RBR2LAM40ATR
DigiKey Part Number
RBR2LAM40ATR-ND - Tape & Reel (TR)
RBR2LAM40ACT-ND - Cut Tape (CT)
RBR2LAM40ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR2LAM40ATR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A PMDTM
Detailed Description
Diode 40 V 2A Surface Mount PMDTM
EDA/CAD Models
RBR2LAM40ATR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
80 µA @ 40 V
Supplier Device Package
PMDTM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 2 A