UWP30-5RJ8
UWP30-5RJ8
UWP30-5RJ8
DigiKey Part Number
696-UWP30-5RJ8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWP30-5RJ8
Description
CHAS MNT 5 OHM 30W BRKT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Ohms ±5% 30W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UWP30-5RJ8 Models
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Flame Proof, Safety
Packaging
Box
Coating, Housing Type
Ceramic
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets
Resistance
5 Ohms
Size / Dimension
2.913" L x 0.748" W (74.00mm x 19.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
30W
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)