UT7C-4K3J1
DigiKey Part Number
696-UT7C-4K3J1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UT7C-4K3J1
Description
RES AXL 7W 4.3K 5%
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.3 kOhms ±5% 7W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UT7C-4K3J1 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Bag
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.311" Dia x 1.220" L (7.90mm x 31.00mm)