UAL50-10KF8
DigiKey Part Number
696-1460-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL50-10KF8
Description
RES CHAS MNT 10K OHM 1% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
UAL50-10KF8 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Bag
Resistance
10 kOhms
Size / Dimension
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Power (Watts)
50W