UAL25-250RF8 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 485
Datasheet
Parametric Equivalent
Ohmite
In Stock: 4
Datasheet
250 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
UAL25-250RF8
DigiKey Part Number
696-1446-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL25-250RF8
Description
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UAL25-250RF8 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
250 Ohms
Size / Dimension
1.063" L x 1.079" W (27.00mm x 27.40mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.575" (14.60mm)
Power (Watts)
25W