UAL10-1KF8
DigiKey Part Number
696-1426-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL10-1KF8
Description
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 10W
Detailed Description
1 kOhms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Bag
Resistance
1 kOhms
Size / Dimension
0.752" L x 0.799" W (19.10mm x 20.30mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.417" (10.60mm)
Power (Watts)
10W