UAL10-0R15F8
DigiKey Part Number
UAL10-0R15F8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL10-0R15F8
Description
RES CHAS MNT 0.15 OHM 1% 10W
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 mOhms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UAL10-0R15F8 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Mfr
Features
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.752" L x 0.799" W (19.10mm x 20.30mm)
Resistance
150 mOhms
Height - Seated (Max)
0.417" (10.60mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
10W