S2-0R03F3
DigiKey Part Number
696-S2-0R03F3TR-ND - Tape & Reel (TR)
696-S2-0R03F3CT-ND - Cut Tape (CT)
696-S2-0R03F3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S2-0R03F3
Description
RES 0.03 OHM 1% 1W 2615
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2615 J-Lead Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S2-0R03F3 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2615 J-Lead
Part Status
Active
Size / Dimension
0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.142" (3.60mm)