RSB-600-50
DigiKey Part Number
118-RSB-600-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSB-600-50
Description
RES SHUNT CHAS MNT 600A 50MV
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
83.3 µOhms ±0.25% Metal Element Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Series
Features
Current Sense
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
3.252" L x 1.752" W (82.60mm x 44.50mm)
Resistance
83.3 µOhms
Height - Seated (Max)
1.720" (43.70mm)
Tolerance
±0.25%