RSA-15-100
DigiKey Part Number
118-RSA-15-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSA-15-100
Description
RES CHAS MNT 6.667 MOHM 0.0025 1
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.667 mOhms ±0.25% Metal Element Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
RSA-15-100 Models
Category
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Series
Features
Current Sense, Pulse Withstanding
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
2.000" L x 1.252" W (50.80mm x 31.80mm)
Resistance
6.667 mOhms
Height - Seated (Max)
1.700" (43.18mm)
Tolerance
±0.25%