PF2472-0R11F1
DigiKey Part Number
696-PF2472-0R11F1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF2472-0R11F1
Description
RES 0.11 OHM 1% 100W TO247
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 mOhms ±1% 100W Through Hole Resistor TO-247-2 Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Thin Film
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-247
Resistance
Size / Dimension
0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)