PCS-0R0033D1
DigiKey Part Number
696-PCS-0R0033D1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCS-0R0033D1
Description
RES 0.0033 OHM 0.5% 40W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 mOhms ±0.5% 40W Through Hole Resistor 4-SIP Current Sense Metal Foil
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial Lead
Resistance
Size / Dimension
0.878" L x 0.177" W (22.30mm x 4.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.687" (17.45mm)