FHR4V-0R1F1
DigiKey Part Number
696-FHR4V-0R1F1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FHR4V-0R1F1
Description
RES 0.1 OHM 1% 40W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 40W Through Hole Resistor 4-SIP Current Sense Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FHR4V-0R1F1 Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial Lead
Resistance
Size / Dimension
0.878" L x 0.177" W (22.30mm x 4.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.687" (17.45mm)