BRT500-10RJ8
DigiKey Part Number
696-1920-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRT500-10RJ8
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 500W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 500W Metal Clad Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BRT500-10RJ8 Models
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Box
Mounting Feature
Brackets
Part Status
Active
Size / Dimension
13.189" L x 1.181" W (335.00mm x 30.00mm)
Resistance
10 Ohms
Height - Seated (Max)
2.382" (60.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Power (Watts)
500W