BRS200-2RJ8 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
2 Ohms ±5% 200W Metal Clad Chassis Mount Resistor
Breaking Resistors Applications
BRS200-2RJ8
DigiKey Part Number
696-1885-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRS200-2RJ8
Description
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 200W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BRS200-2RJ8 Models
Category
Temperature Coefficient
260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
5.906" L x 3.150" W (150.00mm x 80.00mm)
Resistance
2 Ohms
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
200W