BRS200-20RJ8
DigiKey Part Number
696-BRS200-20RJ8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRS200-20RJ8
Description
BRAKING RESISTOR SLIM 200 WATT 2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms ±5% 200W Metal Clad Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
BRS200-20RJ8 Models
Category
Temperature Coefficient
260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
5.906" L x 3.150" W (150.00mm x 80.00mm)
Resistance
20 Ohms
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
200W