BRS100-18RJ8
DigiKey Part Number
696-BRS100-18RJ8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRS100-18RJ8
Description
BRAKING RESISTOR SLIM 100 WATT 1
Detailed Description
18 Ohms ±5% 100W Metal Clad Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BRS100-18RJ8 Models
Category
Temperature Coefficient
260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Features
Moisture Resistant
Size / Dimension
3.543" L x 3.150" W (90.00mm x 80.00mm)
Resistance
18 Ohms
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
100W