RT9193-28GB
DigiKey Part Number
1028-1072-2-ND - Tape & Reel (TR)
1028-1072-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9193-28GB
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RT9193-28GB Models
Current - Quiescent (Iq)
130 µA
PSRR
70dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Part Status
Last Time Buy
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 300mA