XLH736040.960000I
DigiKey Part Number
XLH736040.960000I-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XLH736040.960000I
Description
XTAL OSC XO 40.9600MHZ HCMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
40.96 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
35mA
Size / Dimension
0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)