RTKA223011DR0030BU
DigiKey Part Number
20-RTKA223011DR0030BU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTKA223011DR0030BU
Description
EVAL BOARD FOR RAA223011
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RAA223011 - 1 Non-Isolated Output AC/DC, Primary Side Evaluation Board
Category
Current - Output
200mA
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
30kHz
Main Purpose
AC/DC, Primary Side
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
RAA223011
Voltage - Output
24V