RJK2511DPK-00#T0 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 300
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 691
Datasheet
N-Channel 250 V 65A (Ta) 200W (Tc) Through Hole TO-3P
RJK2511DPK-00#T0
DigiKey Part Number
RJK2511DPK-00#T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RJK2511DPK-00#T0
Description
MOSFET N-CH 250V 65A TO3P
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RJK2511DPK-00#T0 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
120 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4900 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
200W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
TO-3P
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
34mOhm @ 32.5A, 10V