NP75P03YDG-E1-AY
DigiKey Part Number
559-NP75P03YDG-E1-AYTR-ND - Tape & Reel (TR)
559-NP75P03YDG-E1-AYCT-ND - Cut Tape (CT)
559-NP75P03YDG-E1-AYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NP75P03YDG-E1-AY
Description
MOSFET P-CH 30V 75A 8HSON
Detailed Description
P-Channel 30 V 75A (Tc) 1W (Ta), 138W (Tc) Surface Mount 8-HSON
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NP75P03YDG-E1-AY Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
141 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4800 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
1W (Ta), 138W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Supplier Device Package
8-HSON
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.2mOhm @ 37.5A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA