NP75N04YLG-E1-AY | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NP75N04YLG-E1-AY |
Description | ABU / MOSFET |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 40 V 75A (Ta) 138W (Ta) Surface Mount 8-HSON (5x5.4) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 116 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6450 pF @ 25 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 138W (Ta) |
FET Type | Operating Temperature 175°C |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Supplier Device Package 8-HSON (5x5.4) |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.8mOhm @ 38A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA |