ISL81806EVAL1Z
DigiKey Part Number
20-ISL81806EVAL1Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISL81806EVAL1Z
Description
EVAL BOARD FOR ISL81806
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ISL81806 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
20A
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Voltage - Input
18V ~ 80V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
500kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
ISL81806
Voltage - Output
12V