R7FS7G27H3A01CFB#AA0 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | R7FS7G27H3A01CFB#AA0-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | R7FS7G27H3A01CFB#AA0 |
Description | IC MCU 32BIT 4MB FLASH 144LQFP |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | ARM® Cortex®-M4 Renesas Synergy™ S7 Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 4MB (4M x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | R7FS7G27H3A01CFB#AA0 Models |
Packaging Tray | RAM Size 640K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 19x12b; D/A 2x12b |
Core Processor ARM® Cortex®-M4 | Oscillator Type Internal |
Core Size 32-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA) |
Speed 240MHz | Mounting Type Surface Mount |