RACD12-500-LP
DigiKey Part Number
945-2940-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACD12-500-LP
Description
LED DRIVER CC AC/DC 2-24V 500MA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500mA 2 ~ 24V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACD12-500-LP Models
Category
Current - Output (Max)
500mA
Manufacturer
Recom Power
Power (Watts)
12 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Features
OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP20
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Type
Constant Current
Efficiency
81%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Terminal Block
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.04" L x 1.97" W x 0.51" H (128.0mm x 50.0mm x 13.0mm)
Voltage - Input (Min)
198VAC
Approval Agency
CB, CE, ENEC
Voltage - Input (Max)
264VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
2 ~ 24V