RACD03-350
DigiKey Part Number
945-1413-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACD03-350
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 3-12V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350mA 3 ~ 12V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACD03-350 Models
Category
Current - Output (Max)
350mA
Manufacturer
Recom Power
Power (Watts)
3 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP66
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
72 ~ 78%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Size / Dimension
1.81" L x 1.18" W x 0.91" H (46.0mm x 30.0mm x 23.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CE, cURus, EAC, ENEC
Voltage - Input (Max)
264VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
3 ~ 12V