RAC20NE-12SK/277/EPID
DigiKey Part Number
945-RAC20NE-12SK/277/EPID-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC20NE-12SK/277/EPID
Description
20W AC/DC-CONVERTER 'POWERLINE'
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 1.667A
Category
Power (Watts)
20W
Manufacturer
Recom Power
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
IP40, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.27" L x 1.04" W x 1.16" H (83.0mm x 26.4mm x 29.5mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, IEC, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output (Max)
1.667A