R-78S3.3-0.1-EVM-1
DigiKey Part Number
945-3139-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78S3.3-0.1-EVM-1
Description
EVAL BOARD FOR R78S
Detailed Description
R-78S R-78S 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Up Evaluation Board
Category
Current - Output
100mA
Manufacturer
Recom Power
Voltage - Input
0.65V ~ 3.15V
Series
Regulator Topology
Boost
Packaging
Box
Frequency - Switching
1.2MHz
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Up
Utilized IC / Part
R-78S
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
3.3V