R-78E15-0.5
DigiKey Part Number
945-2640-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78E15-0.5
Description
DC DC CONVERTER 15V 8W
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 15V 500mA 18V - 28V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R-78E15-0.5 Models
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
8 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
95%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
28V
Size / Dimension
0.46" L x 0.33" W x 0.41" H (11.6mm x 8.5mm x 10.4mm)